Pod tímto názvem se skrývá jeden z nejlepších jezerních pstruhových revírů v Evropě. Je to 233 hektarové holandské jezero, které se nachází v těsné blízkosti Severního moře. Za velkými bojovnými pstruhy se sem sjíždí nadšení rybáři z celého kontinentu. Asi nejčastěji tu narazíte na Angličany, Němce, Francouze a samozřejmě na místní lovce. Nad přívlačí zde zatím mezi rybáři převažuje muškaření, ale podle našich zkušeností se tu dají ryby velmi dobře nachytat i na vláčku. Pokud byste se také chtěli vydat na lov divokých jezerních pstruhů do Holandska, pak určitě oceníte následující informace o cestě a o podmínkách lovu na Oostvoornse Meer.
Jezero je z Brna vzdáleno asi 1200 km, rozpočet na pohonné hmoty vychází přibližně na 6 000 korun při spotřebě 8 l / 100 km (je počítáno 2 400 km). K Nizozemskému jezeru se dostaneme z Česka přes Německo následovně:
- Brno – Praha: dálnice D1
- Praha – hranice Německo: D8
- Dresden (Německo): A17
- Leipzig: A14
- Halle: A14
- Helmstedt: A2
- Braunschweig: A2
- Hannover: A2
- Oeynbausen Bad: A2
- Osnabruck: A30
- Rheine: A30
- Hengelo (Holandsko): A1
- Deventen: A1
- Apeldoorn: A1
- Amersfoort
- Utrecht: A12
- Gouda: A20
- Scheidam: A15
- Oostvoorne
Dopravní předpisy
Česká republika:
- Obec 50 km/h
- Mimo obec 90 km/h
- Dálnice 130 km/h
Německo:
- Obec 50 km/h
- Mimo obec 100 km/h
- Dálnice 130 km/h (Doporučená)
- Mýtné a poplatky na mostech a tunelech nejsou vybírány.
Holandsko:
- Obec 50 km/h
- Mimo obec 80 – 100 km/h
- Dálnice 120 km/h
- Hlavní silnice jsou vyznačeny značkou s modrým podkladem a bílým autem. V Holandsku je 2250 km dálnic ve velmi dobrém stavu. Vzhledem k proslulým vodním kanálům je silniční síť propojena řadou mostů a tunelů. Mýtné se na dálnicích neplatí, platí se pouze za Kil Tunnel a za most Waalbrug bij Tiel. Poplatky se pohybují ve výši od 1,8 do 5 eur podle druhu vozidla.
Další praktické informace
Nouzová telefoní čísla:
- Jednotné číslo 112 pro policii, první pomoc i hasiče
- Centrála turistických informací: Tel. (02) 61104333
Aktuální zprávy o stavu silnic
- www.uamk.cz
Stránka s aktuálními rybářskými předpisy
Oostvoornse Meer
Základní charakteristiky:
- Plocha jezera - 233 ha
- Objem - 48,5 mil. m3
- Maximální hloubka - 43 m
- Pobřeží - 10 km
Jezero vzniklo v roce 1966 uzavřením moře. Vodní plocha je lemována písčitými plážemi a kamennými valy, které oddělují jezero od volného moře. Kdysi záliv (dnes jezero) býval velkým přístavem, proto je jeho dno pokryto značným množstvím vraků lodí. Dnes je díky tomu velmi populárním cvičištěm pro sportovní potápěče a oblíbenou destinací pro windsurfing. Protože se zde těžil písek na výstavbu průmyslové oblasti, je členitost dna velmi různorodá. Místy jsou zde velké díry, jinde je střídá táhlá mělčina. Hloubka se pohybuje od 1 – 35 metrů, ale některé jámy se propadají více než 40 metrů pod vodní hladinu. Dno se skládá z hlíny, písku a kamení.
V Oostvoornse meer je brakická voda (tedy směs slané a sladké vody), ale sladkovodní podíl se stále zvyšuje. V rámci obnovení původní ekologické rovnováhy je do jezera od roku 2008 uměle pumpována slaná voda. V minulosti byly hlavní potravou pstruha krevety, ale díky postupnému oslazování vody krevety pozvolna mizí. Dnes se pstruzi živí hlavně sledi, kterých je tu zatím stále dost.
Do Oostvoornse meer se pstruh duhový nasazuje ve velikosti 15 cm, aby se dokázal přizpůsobit brakické vodě. Od roku 1994 je zavedena doba hájení, od 15. října do 14. prosince, která je doplněna celoročním používáním metody chyť a pusť. Největší pstruh chycený na jezeře měl délku 103 cm. Kromě pstruha duhového zde můžeme v menším počtu narazit i na pstruha potočního a sivena.
Oostvornse meer je chráněná přírodní rezervace. Pro celé jezero platí zákaz používání motorových i elektrických člunů. Začátek lovu je zde stanoven 1 hodinu před východem slunce a končit musíte 2 hodiny po západu. V podstatě začátek a konec lovu jsou nejproduktivnější hodiny, protože za svítání a za soumraku najíždějí pstruzi do mělké vody, kde se krmí. Mouchy a vláčecí nástrahy zde musí být osazeny pouze jednoháčky. Protože se zde hodně dbá na ochranu ryb, je dokonce v rybářské licenci doporučená síla vlasce – minimálně na 4 kg. Vyskytují se zde velké a silné ryby a slabší monofil by nemusel vydržet nápor bojujícího dravce a po následném utržení se může ryba trápit s nástrahou v tlamě. Na jezeře se hlavně muškaří, ale při vyřízení speciální povolenky se může i vláčet. Příplatek za přívlač činí asi 3 eura. Celkově rybářská licence vychází zhruba na 35 euro na celý rok.
Písemný souhlas k lovu na jezeře Oostvoornse pro rok 2011 – volný překlad
Písemný souhlas je platný pouze v kombinaci s VIS pasem (licencí k rybolovu). Ryby mohou být loveny pouze pomocí rybářského prutu s umělou nástrahou. Nástrahou se rozumí všechny druhy umělých mušek, třpytek, gumových nástrah a woblerů. Nástrahy musí mít pouze jeden jednoháček a to i třpytky a woblery. Ministerstvo zemědělství udělilo výjimku zákazu používat nástrahy menší než 2,5 cm v období od 1. dubna do 31. května. Na jezeře se loví pouze metodou chyť a pusť, takže ryby musí být ihned po ulovení puštěny zpět. Doporučuje se síla vlasce s kapacitou alespoň 4 kg (8 liber), aby se zabránilo poškození při utržení velké ryby. Doba hájení je od 15. října do 14. prosince. Toto oprávnění je zdarma.
Oostvoorne meer jsme navštívili již několikrát a to rozličnými dopravními prostředky (auto, autobus a kolo). Při cestě jsme však pokaždé zažily různá dobrodružství. Jednou jsme při projíždění Hannoveru zabloudili tak, že nás z města musela vyvézt dokonce policie. Jindy jsme zase na hranicích zažili razii proti drogám. On si jeden není moc jistý, když jsou kolem něho pohraničníci se samopaly a musí vyskládat zavazadla. Samozřejmě jsme při našich cestách za holandskými pstruhy nezažili jenom tyto infarktové situace. Když vyrazíte s partou kamarádů - stejných fanatiků - není o zábavu nikdy nouze.
Cesta k Oostvoornse Meer nemůže být rozhodně kvalifikovaná jako krásná. Německé dálnice nemají s přírodou moc společného a posledních 30 km po Holandsku je plný větrných elektráren, petrochemických závodů, ropných rafinérií a nakonec míjíte jeden z největších mořských přístavů na světě, který se táhne kam až oko dohlédne. Samotné jezero Oostvoornse meer je kontrastem krásné přírody a rybolovu v oblasti těžkého chemického průmyslu.