Nástrahy na přívlač - Smáček

V době dnešní revoluce v oblasti vláčecích nástrah jsem zabrousil do oblasti gumových nástrah ( jak říká můj kamarád Ibrahim tzv. „ropných produktů„). Výběrem pro dnešní článek je "SMÁČEK". Tato vláčecí nástraha je probírána u spousty příznivců přívlače. Není to moje nejoblíbenější nástraha, stále vede wobler, ale určitě stojí za to napsat několik tipů a rad o této zajímavé nástraze.

Štika chycená na smáčka Zdolávání štiky chycené na smáčka

Způsoby a možnosti nastražení smáčků

Klasická Jigová hlavička

Hlavičku používám bez nálitku, nedochází tak ke zničení (roztrhání) smáčka. Velikost hlavičky dle velikosti smáčka. Dávejte si pozor na příliš dlouhý háček, smáček sice pracuje, ale nedocílíte s ním požadovaný pohyb.

Přívlač - smáček nastražený na jigové hlavičce

Způsob vedení smáčka na jigové hlavičce

Při lovu na stojatých vodách dělám prudší pohyby špičkou prutu, které kombinuji s menším poškubáváním. Ideální je, aby si každý vyzkoušel práci nástrahy v nějaké čisté vodě, uvidíte jak smáček pracuje a co potřebuje k rozpohybování. Používám několik typů smáčků a každý typ vyžaduje trošku jiné vedení. V zarostlých místech používám plovoucí hlavičku ( mám sice už jen několik posledních ), která mi umožní prochytání vodního sloupce a zmenšení rizika ztráty nástrahy.

Při lovu na řekách využívám proud řeky, nástrahu nechám unášet proudem, občas nástrahu přizvednu ode dna a nechám zase splavávat. Neuškodí občasné popotažení nebo škubnutí se špičkou prutu. V proudech používám lehčí hlavičku, nedochází k častějšímu váznutí smáčka o dno. Smáčka lze napíchnout i na těžší hlavičku, využívám to pokud potřebuji udržet nástrahu na jednom místě, těžká hlavička dopadne na dno a drží nástrahu v proudu, smáček tak napodobuje malou rybku, která se snaží udržet v proudu. Nevýhodou je častější váznutí nástrahy. Tento způsob používám v místech, kde předpokládám výskyt parmy.

Jednoháček s tungstenovou hlavičkou

Jednoháčky používám muškařské bez protihrotů nebo na streamry. Wolframová hlavička je těžší, cenově je sice o něco dražší, ale umožní vám delší náhozy a samozřejmě bude rychleji u nedočkavých dravců. Díky váze si můžeme dovolit použít menší velikost, u smáčků je pak přirozenější vzhled.

Při chytání s jednou barvou hlavičky, doporučuji hlavičku zakápnout vteřinovým lepidlem (pozor na zatečení lepidla do očka), při uváznutí nedochází ke stažení smáčka, nevýhoda je pokud chcete měnit barvu, velikost hlavičky nebo háček (z háčku to už nedostanete a když se vám to povede, tak máte zase zbytečnou práci při odstranění zbytků lepidla z hlavičky). Způsob vedení je stejný jako u jigové hlavičky.

Přívlač - Smáček na háčku s tungstenem

Nastražení s brokem

Díky tomuto nastražení dáváte nástraze přirozený pohyb, s nástrahou můžete pracovat ve vodním sloupci i u dna, záleží jen na velikosti přidaného broku. Brok dávám 40 - 100 cm od háčku, k tomuto způsobu lovu lze použít i průběžné olovo.

Přívlač - Nastražení smáčka při chytání s brokem

Při lovu tímto způsobem rozlišuji lokalitu chytání, při lovu na stojatých vodách prochytávám vodní sloupec, nástrahu nenechávám propadnout až na dno, při lovu na tekoucích vodách chytám ve vodním sloupci, nástrahu nechávám pracovat v proudu. Při použití průběžného olova dávám před nástrahu kousek pěnové trubičky (stačí 2 mm), kterou používají muškaři. Pěna na háčku zvedne nástrahu do vodního sloupce. Nástrahu držím v proudu, občas uvolním vlasec a pomalým navíjením opět přišponuji. Místo zarážky doporučuji dávat malý obratlík ( při pracování nástrahy v proudu nedochází ke kroucení vlasce) .

Drop shot

Toto nastražení zaručuje vedení v požadované vzdálenosti ode dna. Využití je zejména při chytání z lodi, ale tento způsob se mi osvědčil i na soukromých pstruhových revírech, kde potřebujete dostat nástrahu do větší vzdálenosti. Při chytání z lodi můžete prochytávat i místa, kde je mnoho kořenů a běžným způsobem lovu přijdete o spoustu nástrah. Princip tohoto nastražení spočívá v tom, že máte háček s nástrahou několik centimetrů ode dna. Koncové olovo spustíte mezi kořeny a nástraze dáváte pohyb lehkým poškubáváním prutu do stran, můžete nástrahu přizvednout a znovu spustit mezi kořeny.

Tímto způsobem lovu chytám hlavně okouny, pomalým poškubáváním vyprovokujete okouna k záběru, nástrahu doslova vsaje, v některých případech máte velké problémy s vyjmutím háčku. Snažím se být k rybám co nejšetrnější, proto používám háčky bez protihrotů. Při lovu na drop shot doporučuji dát mezi nástrahu a honcové olovo malý kroužek nebo obratlík a na spodní část od tohoto spoje dát o něco slabší vlasec, pokud zachytíte s olovem o dno, přijdete pouze o olovo a nástrahu zachráníte. Osobně používám klasické koncové olova, i když jsou již v obchodech olova určená pro tento způsob lovu.

Přívlač - Nastražení smáčka pro DROP SHOT

Na závěr jen několik maličkostí

Nenechte se odradit prvním neúspěchem, pokud se Vám povede přijít na vhodný způsob lovu, vhodné vedení, zažijete mnoho pěkných záběrů a budete se těšit, že se vám povede přelstít opatrné dravce, snad mezi nimi bude i ten vysněný trofejní kousek. Určitě to nejsou jediné způsoby použití této nástrahy. Každý způsob lovu má své kouzlo, i vy určitě přijdete na ten nejlepší. Chce to jen zkoušet a experimentovat a o tom to všechno je.

Přeji všem mnoho úspěchů s touto nástrahou.
Václav Lukeš, www.chytryrybar.cz

captcha

Poslat známému

Aktuální zprávy

15.1.
2018

Akce!! Sleva 20%

Tradiční narozeninová sleva 20%. Letos proběhne od 10. února do 18. února.
24.3.
2015

Novinka 2015 Daiwa EXIST

Nejlepší přívlačový naviják na trhu!!! Již na Českém trhu.
Reklama
Reklama

Partneři webu

ČRS - Český rybářský svaz
MRS - Moravský rybářský svaz
Chytej.cz - Blíž k rybám
MRK.cz - stále na rybách
Rybářská speciálka Zábranský
Ofsetová tiskárna A.M.G.
contimex - reklamí agentura